dnes otevřeno8.00 - 16.00
info@zahradnictvikyvala.cz
Tel.: 571 633 084

Pěstování růží
Výsadba a péče o keřové a pnoucí růže


Výsadba keřových růží


Při podzimní výsadbě výhony nestříháme, sestřihneme pouze konce kořenů. Při jarní výsadbě sestřihneme výhony na cca 10cm a sestřihneme pouze konce kořenů. Kořeny zasypeme dobrou ornicí nebo speciálním substrátem na růže. Kořeny případně přišlápneme! Několikrát dobře zalijeme, nikdy ke kořenům nedáváme hnůj!!! Po výsadbě sazenice mírně nakopčit! Za suchého počasí zvláště po jarní výsadbě je třeba zálivku několikrát opakovat. Sázíme na prosluněné a vzdušné místo. Vzdálenost výsadby: keřové růže 35x35 cm, polyanthy 30x30 cm, půdopokryvné 35x35 cm.


Ošetřování keřových růží


Hnojíme ke kořenům – Floria na růže – 1x hrst v březnu, 1x v květnu a 1x konec června.
U sadových a pnoucích růží dávku zvýšíme dle velikosti a stáří růže. Růže udržujeme čisté a kypré okopávkou. Doporučujeme častěji, aby nedošlo k zaplevelení záhonu. Použít netkanou textilii nebo mulčovací kůru není pro zdravý růst růží vhodné! Za sucha 1x týdně vydatná zálivka (ne po listech). Odstraňujte od kořenů rostoucí plané (světle zelené) výhony.

Postřik proti černé skvrnitosti (hnědé a černé skvrny na spodních listech) – ACROBAT nebo DITHANE.
Proti padlí (bílý povlak na listech) a zkroucené listy – Baycor 25 WP
Proti mšicím a savému hmyzu – Karate nebo Nurele D.

Do všech postřiků přidáme LIGNOHUMÁT, tak aby roztok měl barvu světle hnědého čaje! Lignohumát působí jako smáčedlo a zároveň hnojivo na list.

Keřové velkokvěté, polyanthy a půdopokryvné růže stříháme na jaře jakmile začínají rašit (březen) cca 12 – 15 cm nad zemí. U starších růží může být délka výhonů větší. U růží sadových a pnoucích odstřihneme pouze hnědé a černé výhony. V létě s odkvetlým květem odstřihneme cca 1/3 výhonu.

Zazimování keřových růží

Podle mrazu (první polovina listopadu), čistou ornicí (ne substrátem) zasypeme každou růží do výšky cca 25 cm. V případě, že je suchý podzim je dobré růže zalít nebo přihrnout sníh. Chvojí je dobré k zastínění, ale není na rozdíl od nasypaného hrůbku bezpodmínečně nutné. Pro zazimování výhony nestříháme nebo je můžeme zakrátit, ale necháme minimálně 40 cm nad zemí. U pnoucích a sadových růží výhony nestříháme! Pouze stáhneme motouzem. Zasypeme každou růži do výšky minimálně 25 cm ornicí.Svázané výhony obalíme chvojím nebo třívrstvým papírovým pytlem. K zakrývání růží níkdy nepoužívejte plastové folie!


Příklad zazimování růžíZahradnictví Kývala Nad Zahradnictvím 360
756 63 Krhová

Tel: +420 731 44 32 32