dnes otevřeno8.00 - 11.30
info@zahradnictvikyvala.cz
Tel.: 571 633 084

Jak pěštovat stromkové růže
Jak správně pěstovat a pečovat o stromkové růžeVýsadba stromkových růží

Vyryjeme díru 30x30 cm, hloubka 30 cm. Dno díry nakypříme a zatlučeme opěrný kůl, který musí přesahovat do korunky. Myslete na pozdější ohýbání kmínku na zimu! Podle toho nasměrujeme kořenévý krček. Kořeny zasypeme dobrou ornicí. Substrát použijeme pouze jako příměs pro zkypření ornice. Kořeny pořádně přišlápneme! Přivážeme ve dvou místech k opěrnému kůlu (těsně v korunce a cca 30 cm nad zemí). Dobře zalít (1 konev = 1 růže)! U jarní výsadby zkrátíme výhony na 7 – 10 cm. Pokud sázíme růže na podzim, výhony zkrátíme až na jaře! U kontejnerovaných růží výhony při výsadbě nestříháme.


Ošetřování, postřiky


Postřiky proti škůdcům a chorobám aplikujeme stejné jako u keřových růží. Z kmínku odstraňujeme plané výhony (3 mm od kmene). Po odkvětu doporučujeme výhony zakrátit o 1/3. Po odzimování (koncem března) korunku sestřihneme na 15-20 cm, u převislých 20-30 cm, u deštníkových 30-40 cm a vystříháme tenké nevyzrálé výhonky.Zazimování stromkových růží


Podle mrazu (první polovina listopadu), růži odvážeme, uchopíme pod korunkou, plynule a pomalu ohnemepřes kořenový krček na zem a zasypeme ornicí. Kmínek zamotáme do pruhu z papírového pytle (ne plastové folie). U starších stromků (4 a více let) stáhneme korunku motouzem a celou růži včetně kmínku zabalíme na stojato do papírového pytle nebo použijmeme speciální pytle na zazimování růží, který lze v našem zahradnictví koupit. Koupíte-li stromkové růže na podzim a nemáte zkušenosti s jejich zazimováním, můžete je na volném záhonu, (kde není tráva a přes zimu se netvoří kaluže vody) přezimovat dle spodního obrázku. Vykopeme jámu do které vložíme kořeny, kmínek a korunku položíme na zem. Kořeny dobře přišlápneme a zalijeme. Celý stromek včetně kořenů poté zasypeme ornicí. Brzy na jaře (počátek března) vysadíme na vybrané stanoviště.

Přiklady zazimování růžíZahradnictví Kývala Nad Zahradnictvím 360
756 63 Krhová

Tel: +420 731 44 32 32